укр / ENG / pol

Мистецька група «Яра» з експериментального театру «La МаMа» (Нью-Йорк)
за участю Центру Курбаса
представить нову експериментальну виставу “Капітан Джон Сміт їде в Україну”
про легендарну постать американської історії
та його неочікувану подорож Україною


ДЕ і КОЛИ:
25-29 вересня о 19:00
Національний центр театрального мистецтва імені Леся Курбаса у Києві, вул Володимирська 23-В
квитки: (044) 279-5069

1    

У 1607 р. капітан Джон Сміт заснував Джеймстаун, перше поселення європейців в Америці, але до того, у 1603, він побував у Коломиї і не лише.
У виставі беруть участь поет Боб Голман, перформер Сузан Гванґ та бандурист Юліян Китастий. Режисер Вірляна Ткач створила виставу “Капітан Джон Сміт їде в Україну” на базі книжки, яку Сміт сам написав у 1630 р. про свої пригоди під час воєн з турками у Східній Европі. Музика у виставі це і традиційні думи, виконувані у супроводі бандури, і "дикі" пісні Сузан Гванґ, які вона виконує, акомпануючи собі на акордеоні. Відеопроекції до вистави зробили Михаїл Шраґа та Володимир Клюзко. Проекції включають гравюри Джона Пейна, що були надруковані в оригінальні книжці Сміта. Євген Копйов виступив дизайнером світла та сценічного оформлення, а Кейко Обремські зробила костюми. Хоч вистава ґрунтована на документах, вся історія подається увазі глядачів, приправленою іронічним ставленням сучасності до історії.

Вірляна Ткач, мистецький керівник "Яри", створила виставу спільно із композитором та бандуристом Юліяном Китастим, поетом Бобом Голманом та музикантом-перформером Сузан Гванґ.

Юліян Китастий -- один з найславетніших бандуристів у світі. Бандурист у третьому поколінні, він виступає з концертами в Європі та Америці. У 1989-1990 роках Ю. Китастий дав більш як сто концертів у різних містах України. Останнім часом Ю. Китастий переосмислює можливості бандури. Він записує композиції та грає разом з канадською групою "Paris to Kyiv", а також із власним Експериментальним тріо бандуристів. Він виступав з ткими різними митцями як китайським віртуозним виконавцем на традиційних інструментах Ву Маном, монгольськм митцем Баттувшином, поетом-перформером Бобом Голманом, Мікаелем Алпертом,який відновлює традиції клезмерської музики, композитором/саксофоністом Джоном Зорном та композитором електронщиком Аллою Загайкевич.

«Моя музика органічно вписується у цей проект. Мій інструмент, бандура, прекрасно акомпанує епічним пісням – думам, у багатьох з яких відтворюється досвід Джона Сміта. Я намагаюся знайти для свого інструмента новий голос», – коментує Юліян.

Боб Голман -- засновник та художній директор "Bowery Poetry Club" і поет, найчастіше пов'язуваний з ораторською традицією. поезією у цифрових медіа, поетичними читаннями, перформансом, хіп-хопом, слемами, поетичними фільмами та мовами, що знаходяться під загрозою зникнення. Вивчав поезію в Колумбійському університеті, де тепер викладає. На сьогодні вийшло друком шістнадцять поетичних збірок, з останніх -- "A Couple of Ways of Doing Something", у співпраці з Чаком Клоузом. Продюсував славнозвісний серіал на громадському телебаченні -- "Сполучені штати поезії" а нині працює над проектами, присвяченими мовам, що знаходяться під загрозою зникнення.
Боб Голман каже: “Робота Юліяна сягає глибинної суті української традиції, яка протиставлена моїм роботам, однозначно вписаними у сучасність, на виході дає новий різновид перекладу. Традиція поетичних читань поєднала африканський гріот та хіп хоп. Співпраця з Юліяном над "Смітом" підкреслила ще одну особливість цієї традиції -- зв'язок української думи, автобіографії Сміта та моєї власної поезії. Таке поєднання створює широке синтетичне поле, нову й неординарну візуалізацію незнаної історії Джона Сміта. Моя любовна лірика виповнює емоційний вимір нашої вистави, натомість іронічна поезія Сузан Гванґ тільки підкреслює, увиразнює всю історію".

Сузан Гванґ -- перформер, музикант та автор пісень, яка висутупає у "Joe’s Pub" та "Bowery Poetry Club". Також вона одна з засновниць та учасниць гурту "Debutante Hour" і куратор Хіп-хоп книжкового клубу. Вона підкреслює: "Я захоплена можливістю творити мій власний матеріал, а моя героїня вносить сучасну нотку і сучасну свідомість в історичний контекст, додаючи реакццю 21 століття на події 17 століття".

Вірляна Ткач -- засновниця Мистецької групи "Яра" і створила 24 оригінальних театральних постановки, кожна з яких була представлена як прем'єра в Америці на сцені Експеримкнтального театрцу "La MaMa" у Нью-Йорку. Ці постановки знаходили схвальні відгуки у таких американських ЗМІ, як "The Village Voice", "Off-Off Online", "Pick of the Week". Вірляна Ткач також працює над перекладом української сучасної поезії англійською, а останні кілька років проводить презентації на Форумі видавців у Львові, присвячені розповіді про те, як українська поезія стає матеріалом нью-йоркської театральної вистави.

Мистецьку групу "Яра" було створено у 1990 році при Експериментальному театрі "La MaMa" у Нью-Йорку. Компанія перетворює оригінальні твори на експериментальні театральні постановки, позначені особливим стилем - поєднанням багатомовного діалогу та музики, підтриманого приголомшливими візуалізаціяи та відеодизайном. Позачасові питання досліджуються через різноманітні культурні перспективи і особливості кожного окремогоучасника постановки, з'єднуючи воєдино поезію, пісню, історичні джерела, наукові дослідження, найчкстіше зі Східної Європи, створюючи те, що один критик назвав "розлогою медитацією над ідеєю". Зі створених "Ярою" вистав 14 грунтуються на на матеріалах, зібраних в Україні та Східній Європі, 6 -- у Бурятії та Сибіру, 3 -- з митцями з Киргизії та 3 -- базованих на гавайському та японському матеріалі.
Більш детальна інформація на сайті www.brama.com/yara.

Вистава "Капітан Джон Сміт їде в Україну" була створена завдяки підтримці Посольству США в Україні. компанії "Coca Cola" та численним друзям "Яри", а також завдяки Громадським фондам Державної ради з мистецтва в Нью-Йорці.